Fındık Yetiştiriciliği Budama Tipleri

Fındık Yetiştiriciliği Budama Tipleri

Fındıkta genel olarak 4 tip budama vardır.

1/14/2013       403

 

Fındıkta genel olarak 4 tip budama vardır.
 
Dikim Budaması  Fındık fidanları yaprak dökümünden başlanarak Şubat-Mart aylarına kadar olan süre içinde dikilebilir. Fındık fidanı 
olarak 1-2 yaşlı kök sürgünleri kullanılmalıdır. Çepinlerle sökülen kök sürgünleri fidan çukurlarına dikilmeden önce, zedelenmiş kökler budama makası ile ayıklanır ve fidanların gövdesi 40 cm kadar yukarıdan 1 göz üzerinden kesilir.
 
Şekil Budaması Tercih edilen dikim sistemine uygun olarak, dikimden itibaren fidanlara şekil kazandırmak amacıyla yapılan budamadır.
 
Verim Budaması Fındıkta vegetatif ve generatif faaliyetler arasındaki fizyolojik dengeyi uzun yıllar korumak için verim budaması yapılır. 10-12 yaşından itibaren tam verim yaşına gelen fidanlarda;  kurumuş, kırılmış, cılız sürgünler çıkarılır,  ocak içlerine, dal içlerine ve ocak dışına doğru çok uzamış sürgünler kısaltılır, ocak içlerini açmaya yönelik olarak yaşlanmış, hastalıklı ve üst üste gelişme gösteren dallar dip kısımlarından çıkartılır, ocakların boş kısımları yeni kök sürgünleri ile doldurulmalıdır. Kök sürgünü verme eğilimi yüksek olan bir meyve türü olması dolayısıyla fındıkta kök sürgünü temizliği işlemi de önemli kültürel işlemlerden olup, aynı zamanda ürün budaması olarak da önem arz etmektedir. 
 
Gençleştirme Budaması Meyve ağaçlarında gençleştirme budaması verimden düşmüş ağaçlardan bir süre daha ürün alabilmek amacıyla yapılmaktadır. 
 


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
    Bir sonraki yorumunuz için alanları otomatik doldurur.
    Bu sayfaya yorum yazıldığında e-postanıza bilgilendirme mesajı gelsin.


Resimdeki sayıyı yazınız   Captcha

   
Mesaj yazmak için tıklayınız.

Yorumlar

Onaylanmamış: 0 yorum
Toplam: 0 yorum
Henüz bir yorum yazılmadı.
Adresi Kısalt