Haber Arama
Arama Metni:

İl:

Bölüm:


Tüm haberler
İl il haberler
Üye haberleri

TKDK'dan Aspir Yetiştiriciliğine Hibe Desteği

TKDK'dan Aspir Yetiştiriciliğine Hibe Desteği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü, yemeklik yağ, çeşitli gıda, kimya, kozmetik sanayi ve biodizel yapımında kullanılan Aspir bitkisi yetiştiriciliğinin destekleneceğini duyurdu.
8/20/2013

Dünyada ve Türkiye'de önemli yağlı tohumlu bitkilerden birisi olan Aspir üretiminin, önümüzdeki yıllarda daha da arttırılmasının planlandığı belirtilen açıklamada, en çok yemeklik yağ üretiminde olmak üzere, çeşitli gıda, kimya, kozmetik sanayinde ve biodizel yapımında kullanılan bitkinin yetiştirilmesinin destekleneceği belirtildi. Dünya'da Hindistan, Meksika, ABD, Çin gibi ülkelerde önemli miktarlarda tarımı yapılan Aspir, Eskişehir, Balıkesir, Isparta, Yozgat, Afyon, Bilecik, Burdur, Ankara, Antalya'da yetiştiriliyor. Özellikle biodizel yapımındaki önemi her geçen gün artan Aspir bitkisinin, ülke genelindeki üretiminin arttırılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleme verirken, TKDK'da Aspir üretimine geri ödemesiz hibe desteği verecek.

 
Tıbbi ve aromatik bitkiler arasında yer olan Aspir, kuraklığa dayanıklı, bahar ayında ekilen, ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir yağ bitkisi. Halk arasında kır safranı, yalancı safran, papağan yemi, boyacı aspiri, zerdeçal, haspir olarak da bilinen bitki, Türkiye'nin hemen hemen her tarafında yetiştirilmeye uygun. Omega 9 (Oleik Yağ Asit) içerdiğinden Aspir yağının en az zeytinyağı kadar kaliteli ve sağlıklı olduğu da belirtiliyor. Yemeklik yağın yanında, biodizel yapımında, gıda ve kumaş boyamasında, kozmetik sanayinde kullanılan aspirin küspesi de ortalama %22-24 oranında protein içerdiğinden hayvan yemi olarak kullanılıyor.

 
Aspir bitkisine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kilogram başına 45 kuruş prim desteği verirken Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da Aspir üretimi yapan çiftçilerin depo binası, makine garajı inşası veya var olanların modernizasyonu, bahçe ve tarla ekipmanı alımlarında, bitkilerin depolanması/havalandırılması, kurutulması, işlenmesi ve pazarlanması için tesis inşası veya modernizasyonuna yönelik inşaat işlerinde ve traktör alımlarında % 50 hibe desteği sağlıyor. Üreticiler KDV ve ÖTV'den de muaf tutuluyor.


Çanakkale'deki nadas alanlarının Aspir üretimiyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan, Aspir bitkisinin sanayi için çok önemli bir bitki olduğunu, tohumundaki yağ oranın % 40'ları bulabildiğini ifade etti. Ortan, yatırımcıları kuruma beklediğini, Çanakkale'nin hayvancılıktan kırsal turizme kadar birçok alanı kapsayan IPARD Programı hibe desteklerinden azami şekilde faydalanmasını istediğini söyledi.Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
    Bir sonraki yorumunuz için alanları otomatik doldurur.
    Bu sayfaya yorum yazıldığında e-postanıza bilgilendirme mesajı gelsin.


Resimdeki sayıyı yazınız   Captcha

   
Mesaj yazmak için tıklayınız.

Yorumlar

Onaylanmamış: 0 yorum
Toplam: 0 yorum
Henüz bir yorum yazılmadı.
Twitter Linkedin Google +
Adresi Kısalt